Kampaň Osvěta 2020
V letošním projektu OSVĚTA 2020 představuje téma adverzních dětských zkušeností a jejich následků a také nový program zaměřený na pomoc dětem (a jejich rodinám) a dospělým s ACE, který prolíná všemi aktivitami!
Co to je ACE?
Věda odhaluje, jak se vyvíjí člověk po krocích a etapách. Dětství je přípravou pro život. Zkušenosti, které jsme zažili jako děti, učily náš mozek a celý organismus o tom, jaký bude život na tomto místě a s lidmi okolo nás. Náš genetický program se vyvíjel po tisíciletí a obsahuje také informace o tom, co je pro náš vývoj nejlepší. Existuje něco jako „očekávané prostředí“, které je tím nejlepším pro náš vývoj. Péče rodičů je v dětstvím zcela dominantním prostředím. Rodiče jsou hlavními postavami pro dítě a jeho největšími učiteli, ochránci, podporou a zázemím, kam se vracet z objevných výprav za samostatností do světa.
Není proto divu, že když se něco pokazí, a dítě zažije od rodičů opuštění, zmatené a děsivé chování, nepřijetí, kritiku, násilí, rozpad rodiny… jsou to pro dítě neřešitelné a stresující situace. Mozek dítěte se v době svého nevětšího rozvoje učí o zmatku, kdo je nebo není jeho rodič, o strachu, samotě, zoufalství, nezvladatelných situacích, chaosu. Přináší to časté emocionální rozrušení, úzkosti a pocit špatnosti a bezcennosti. A někdy takové stavy zůstanou přítomné během dětství, dospívání a pokračují do dospělosti. Jak se to projevuje? Nejčastěji v chování mezi lidmi, v oblasti duševního a celkového zdraví.
Vědci nazvali anglicky těžké zážitky v dětství „Adverse Childhood Experiences neboli ACE“. Překládáme do češtiny jako dětské adverzní zkušenosti. Také dokázali zjistit, s jakými následky na chování, duševním i celkovém zdraví se lidé s takovou historií často potýkají. Lidé s vícero adverzními zkušenostmi v dětství pak mají v dospělosti více následků. Zaujalo vás toto téma?
- Přečtěte si o ACE více ZDE.
- Poslechněte si přednášku PhDr. Petry Winnette Co to je ACE?
- Zastavte se v pražských ulicích u našich velkých plakátů CITYLIGHT.
- Stáhněte si zdarma pro své potřeby osvětový plakátek věnovaný ACE.
- Poslechněte si pořady Českého rozhlasu a další podcasty k tématu ZDE.
+ - Konference organizace Amalthea na téma Kontakt dítěte v náhradní rodinné péči s biologickou rodinou a přednáška o ACE ve vztahu s kontaktem dětí s biologickou rodinou ZDE.
- Maminka se závažnými adverzními zkušenostmi (ACE) řeší svoji historii metodou PBSP (Pesso Boyden System Psychomotor), aby mohla být dobrým a bezpečným rodičem. Poslechněte si podcast Českého rozhlasu ZDE.