Posluchárna
je prostor na webu Institutu Natama věnovaný vzdělávání a poznání. Vybíráme zajímavé rozhovory a přednášky odborníků zaměřených na psychologii, neurobiologii, sociální vědy.
26.4.2022
Gabor Maté: Medicínská praxe pořád nerozumí tomu, že existuje jednota mezi tělem a myslí
Poslechněte si velmi moudrý a inspirativní pohled kanadského lékaře Gabora Mate na péči rodičů o děti, spolubytí, ADHD. Vědecké studie potvrzují, že spojení s druhými, společné trávení času, sdílení rodičů s dětmi je pro člověka nezbytné. Sociální sítě a zahlcující život je stresující a odpojuje nás od sebe a druhých. To je příčina přibývajících vážných problémů v psychickém vývoji dětí a různých zdravotních problémů u dospělých.
16.3.2022
Dyadická vývinová psychoterapia
Vlado Hambálek vede rozhovory s představiteli terapeutických směrů. Poslechněte si a podívejte se rozhovor o principech Dyadické vývojové psychoterapie s Petrou Winnette zde.
21.7.2021
Proč je tak důležité, aby miminka a male dětí měly vždy primárního pečovatele?
Proč by se kojenecké ústavy neměly zavírat, ale proměnit do moderních ambulantních center pro péči o dět? Rozhovor Aleše Vojíře s Petrou Winnette a Radkou Švecovou na Radiu 1. Poslechněte si zde.
9.12.2020
„Traumatizované dítě se může stát úzkostlivým, ale zodpovědným a dobrým rodičem“ (+ACE)
Poslechněte si velmi zajímavý příběh klientky s ACE a její cestě PBSP psychoterapií.
27.9.2020
Nejmenší děti nepatří do kojeneckých ústavů a dětských domovů (+ACE)
Rada vlády pro lidská práva doporučila vládě, aby přijala zákon, který by zakazoval umisťování malých dětí do sedmi let v ústavních zařízeních a v dětských domovech.
Poslechněte si zde po 24:05.
21.9.2020
O rodičích a dětech (+ACE)
Jakmile se dítě narodí, jeho mozek potřebuje pro správný vývoj a vytvoření citové vazby k sobě a ke svému okolí, především k rodičům, bezpečné a milující prostředí. To, jaká varianta této vazby se v jeho raném dětství utvoří, bude mít následně vliv i na jeho intimní vztahy. O tom a mnoha dalších tématech si povídají psychoterapeuti Honza Vojtko a Petra Winnette. Poslechněte si zde.
16.9.2020
O dětech z dětských domovů či jiné náhradní péče, které se potýkají s předsudky a stereotypy společnosti
Diskutují Vlastimil Kříž, emeritní ředitel věznice Rýnovice a Kynšperk nad Ohří a Jan Bárta, emeritní ředitel humanitární organizace ADRA. Moderují Naděžda Hávová a Eva Hůlková. Poslechněte si zde po 23:40 .
7.5.2020
Karel Weinlich odešel do pohádkového nebe. Prožil těžké dětství.
Výjimečný režisér pohádkových příběhů Karel Weinlich odešel do pohádkového nebe. Prožil těžké dětství. Jeho rozhlasové pohádky jsou krásné, moudré a vypravené s hlubokou moudrostí a citem pro kouzelné příběhy magické pohádky. Poslechněte si příběh jeho života zde.
18.4.2020
Kde se v mozku rodí nápady?
Zajímá vás role přední kůry mozkové (prefrontálního kortexu)? A co se děje v mozku, když dostaneme "nápad"? Poslechněte si zajímavý příspěvek vědecko-populárního programu Českého rozhlasu METEOR zde po 33:05.
28.1.2020
Závislost dítěte na počítači či mobilu
Profesor Michal Miovský, PhD, přednosta Kliniky adiktologie I. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze mluví o rostoucím počtu dětí, které trpí různými závislostmi, včetně závislostí na informačních technologiích. Kdy mají ještě rodiče velký vliv a kdy je to už složitější? Jak poznat, že vaše dítě může mít větší sklon k užívání návykových látek? Poslechněte si zde.
6.10.2019
V čem spočívá význam pěstounské péče?
Je vždy pro děti prospěšná?
Proč potřebujeme pěstounskou péči na přechodnou dobu pro malá miminka?
Co tomu říká věda?
Eva Hůlková se v pořadu Vertikála ptá odborníka na závislosti, psychologa Dr. Ivana Doudy a odbornice na raný neurobiologický a sociální vývoj, srovnávací vědkyně Petry Winnette, PhD. Poslechněte si zde.
4.3.2019
Negativní vliv sociálních sítí na mozek
Také vás napadlo, že příliš mnoho aktivit na PC a mobilních telefonech či tabletech, hry, sociální přestřelky na sítích, stálé čtení horkých zpráviček, you-tuberství možná nakonec něco dělá se schopností člověka myslet, cítit, prožívat?
Zjednodušená, reflexivní a primitivní komunikace na sociálních sítích může negativně ovlivnit vývoj mozku dítěte a mladého člověka. Vědci zkoumají tento moderní fenomén teprve krátce, ale výsledky jsou zřetelné. Čtěte více zde.
29.10.2018
DDP
Daniel Hugnes hovoři o začátcích Dyadické vývojové psychoterapie (DDP). Specifické terapeutické metody, kterou vytvořil a rozvinul pro práci s dětmi, které zažily trauma a změny rodinného prostředí. DDP využívá teorie attachmentu.
Rozhovor je v anglickém jazyce, poslechněte si zde.
30.6.2018
Tvořivost
Tvořivost je velmi zajímavá vlastnost. Je vrozená nebo se dá rozvinout? A co výrazně tvořiví lidé? Doktor Koukolík vysvětluje, co současná neurověda o vlastnosti zvané „tvořivost“ ví. Ukazuje se, že se jedná o vlastnost vrozenou a také svým způsobem zvláštní. S tvořivci to není vždy jednoduché… Ale bez vysoce tvořivých jedinců by svět vypadal jinak. Poslouchejte zde.
9.6.2018
Co to vlastně je „inteligence“?
Dr. František Koukolík vysvětluje pojem „inteligence“ z hlediska posledních neurovědeckého objevů. Co má a nemá společného inteligence, kreativita a schopnosti? Je inteligence dědičná? Jak lze inteligenci měřit a zkoumat? Poslouchejte zde.
19.5.2018
Co zjišťuje věda?
Doktor František Koukolík vypráví o vědeckých poznatcích o vývoji dětského mozku. Poslouchejte zde.
11.6.2017
Co je důlezité v adopci a pěstounské péči?
Petra Winnette hovořila v pořadu Českého rozhlasu Mikrofórum o tom, co je skutečně důležité v adopci a pěstounské péči. Poslouchejte zde.
8.6.2017
Jak počítače ovlivňují inteligenci u dětí
Uvádíme zajímavý pořad Českého rozhlasu Host do domu. Neurolog zde hovoří o tom, jak mohou počítače ovlivňovat inteligenci u dětí. Poslouchejte zde.
2.1.2017
Gayové, adopce a pěstounská péče
Gayský pár Petr a Honza pomohli napravit chybu v zákoně. Oni a ostatní registrovaní partneři díky nim mohou žádat o adpoci dítěte stejně jako heterosexuální páry: Jeden z nich může adoptovat dítě. Více v rozhovoru Jana Pokorného s Janem a Petrem na stanici Radiožurnál. Poslouchejte zde.
20.12.2016
Česká televize, Věda:
Změny architektury a činnosti mozku v zájmu narozeného dítěte
Současná neurověda ukazuje, jak se matka příroda stará o přežití a péči o narozená mláďata. Struktura a fungování mozku se u novopečených maminek mění tak, aby se matka mohla plně věnovat dítěti a naplňovat jeho potřeby.
Ženám po porodu se zmenšují důležité části mozku, prokázali poprvé neurovědci
19.12.2016
Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma
Dokument České televize Rané a vývojové trauma vám přiblíží neurobiologický význam individuální péče o dítě, kromě příspěvků odborníků uslyšíte také rodiče a maminku, která sama prožila první čtyři roky života v nemocnicích. Uslyšíte příspěvek Prof. Cyrila Höschla a Petry Winnette, PhD.
Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma
19.12.2016
Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte
Dokument České televize V nejlepším zájmu dítěte vás zavede do kojeneckého ústavu a na návštěvu k přechodné pěstounce, budete sledovat, jak moc se liší péče o malé dítě u prvotního pečovatele a v ústavním prostředí. Uslyšíte argumenty profesionálů i politiků.
Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte
27.10.2016
Čím to, že někteří lidé prostě lžou a nemohou s tím přestat?
Britští vědci se zabývají tím, co se děje v mozku, když lidé lžou. Zdá se, že je to jako s ostatními činnostmi. Když si opakujeme angličtinu, jde nám lépe a lépe. Když se lhaní opakuje, stává se druhou přirozeností. Čtěte více zde.
12.9.2016
Vertikála o rodičovství gayských a lesbických párů
Pořad Českého rozhlasu o rodičovství gayských a lesbických párů. V pořadu hovoří Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach (religionista), Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD. (sexuolog), JUDr. Dagmar Raupachová (advokátka), dvě maminky Petra a Alžběta, PhDr. Petra Winnette, PhD. (srovnávací vědec, specialista na raný vývoj a trauma).
V tomto výjimečném pořadu se dozvíte řadu vědeckých i lidských poznatků k tomuto hluboce lidskému tématu. Poslechněte si zde.
9.8.2016
Jak učit děti chovat se bezpečně?
Děti jsou ohroženým druhem. Z podstaty objevují svět, zkoušejí všechno na vlastní kůži. A ještě nezvládnou předem odhadnout nebezpečí.
Milí rodiče, objevte tyto skvělé interaktivní webové stránky. Můžete se z nich poučit vy sami, ale také vaše děti. Jsou tam animované filmíky o nebezpečných situacích a jak se zachovat. Úplně nejlepší je dívat se na ně spolu a povídat si o nich.
Zkuste to zde: 3-6 let⎜6-10 let
17.5.2016
Doktor Koukolík o autismu
Doktor František Koukolík hovoří o AUTISMU. Kdy byl objeven a popsán? Jak se projevuje? Objevuje se nyní častěji? V čem spočívá? A co autismus a očkování?
Poslechněte si velmi zajímavou přednášku na začátku pořadu Meteor.
26.4.2016
Doktor Koukolík o mozku a vědomí
Neurolog Doktor František Koukolík vysvětluje v pořadu Českého rozhlasu Meteor, kde a jak v mozku vzniká “vědomí”. Poslechněte si zajímavou přednášku. Příspěvek o mozku a vědomí je na začátku pořadu.
21.4.2016
Jak se dostat z rodičovské pasti?
Hostem Martiny Kociánové v pořadu Českého rozhlasu Kupředu do minulosti byl dvakrát psychopatolog Andrej Drbohlav. Dlouhodobě se věnuje vývoji patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Poslechněte si dva rozhovory a seznamte se s jeho pohledy na vývoj dětí, výchovu, školní působení a společenské dopady péče o děti.
Rozhovor 1⎜Rozhovor 2